İskandinav Mitolojisi Ragnarok Dizisi : Hikaye ve Başlangıç

İskandinav Mitolojisi Ragnarok Dizisi : Hikaye ve Başlangıç

Ragnarok, İskandinav mitolojisini yeni ve şaşırtıcı bir şekilde bu çağa uygun olarak gösteren fantastik bir dizidir. Dizi, nefes kesen Norveç doğasında bulunan küçük ve hayali Edda adlı bir kasabada geçmektedir

05 Nisan, 14:04

Ragnarok, İskandinav mitolojisini yeni ve şaşırtıcı bir şekilde bu çağa uygun olarak gösteren fantastik bir dizidir. Dizi, nefes kesen Norveç doğasında bulunan küçük ve hayali Edda adlı bir kasabada geçmektedir. Ailesiyle birlikte bu güzel kasabaya taşınan saf ve kendi halinde takılan Magne adlı gencin hikayesi ile dizi başlıyor. Sonrasında İskandinav tarihinde Ragnarok’un ne anlama geldiği , Tanrılar ile Devler arasında çatışmalar ile birlikte ana karakterimizin Magne’nin kendini adeta yeniden keşfetmesine ilk sezonda yer vermişler. Bununla birlikte, günümüzde de Dünya’nın yaşamakta olduğu şiddetli sağanak yağışlar, kutuplarının erimesi ve ılık kışlar gibi küresel ısınma problemlerini dizide ele almışlar.

Altı bölümden oluşan Norveç dizisini, Danimarkalı yapım şirketi SAM Productions gerçekleştirmektedir. Adam Price, yaratıcı,yazar ve idari yapımcı olarak görev yapıyor. Sonrasında ekibe Norveçli ortak yapımcı ve yazar Simen Alsvik, baş yapımcı Meta Louise Foldager Sorenser ve yapımcı Stine Meldgaard Madsen eklenir.

Ragnarok oyuncuları arasında Henriette Steenstrup, Odd-Magnus Williamson, Synnøve Macody Lund, Line Verndal, Fridtjov Såheim, Bjørn Sundquist ve Gísli Örn Garðarsson yer alıyor.

Ana Karakterler

Magne – David Stakston - 19 yaşında

David , SKAM dizisinde Magnus Fossbakken rolünü başarıyla oynamıştı. Magnus karakterinde ise ondan İskandinavya’da tüm gençler için mükemmeliği çağrıştırmayacak bir sadelikte bunu oynaması gerektiği biçilmiş. Dizinin ilk sezonunda da takip ettiğimiz kadarıyla bu işi oldukça iyi yerine getirmiş.  Biz kendisini 90’lı yılların sonunda ülkemizde de gösterime girmiş Herkül dizisinin başrol oyuncusu Kevin Sorbo’ya benzettik. Umuyoruz ilerleyen yıllarda onun kadar başarılı olur.

Laurits – Jonas Strand Gravli - 27 yaşında

Jonas, son iki yıldır oynadığı dizi ve filmlerle kendinden sıkça söz ettirir hale geldi desek sanırım yanlış olmaz. Wistin dizisi , Netflix yapımı 22 Temmuz filmi ve Esben Sandberg’in Akademi Ödülüne aday filmi Amundsen gibi birçok yapımda rol aldı.

Saxa – Theresa Frostad Eggesbø - 21 yaşında

Theresa , Norveç’in uzun metrajlı filmi olan “The Comet” başrol oynadı. Sonrasında müzik kariyerine devam etmek için Liverpool’a taşındı fakat oyunculuk kariyerini bırakmadı. Cinafalma Lizbon Uluslararası film festivalinde Danimarka yapımı “The November-Kasım” kısa filmi ile muazzam bir performans sergileyerek “En İyi  Oyuncu” ödülünü aldı.

Fjor – Herman Tømmeraas
Herman , 21 yaşında aktör , dansçı ve aynı zamanda iyi bir modeldir. Norveç yapımı SKAM dizisinde Christoffer  Schistad rolünü oynadıktan sonra sosyal medya uygulaması Instagram’da patladı ve adeta bir fenomen oldu. Şimdilerde 1,7 milyon takipçisi olan Herman’ın son projesi olan NRK dizisinde ana karakteri oynadı.

Gry – Emma Bones
Emma , tıpkı David gibi o da 19 yaşındadır. Popülariteyi NRK serisi Heimebane’de atılım yaparak popüler oldu ve ödül aldı. Halihazırda dizinin güçlü , sevgi dolu fakat bir o kadar bağımsızlık düşkünü olan ana karakter Helena Mikkelse’yi oynamaktadır.