Antrenmandan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

Antrenmandan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

İdeal vücut ağırlığınızı elde etmeniz için sihirli bir hap yoktur. Sağlıklı bir diyetle düzenli egzersiz yapmak, hayalini kurduğunuz sağlıklı vücudu elde etmek için en iyi ve en güvenli çözümdür.

29 Ocak, 15:01

İdeal vücut ağırlığınızı elde etmeniz  için sihirli bir hap yoktur. Sağlıklı bir diyetle düzenli egzersiz yapmak, hayalini kurduğunuz sağlıklı vücudu elde etmek için en iyi ve en güvenli çözümdür. Egzersiz rutininizin etkilerini en üst düzeye çıkarmak ister misiniz? Bu yazımızda “Antrenmandan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey” sizler için derlendi.

♦Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Süresi Önce 60 ila 90 Dakika Arası Olmalı

Vücudunuz bir makinedir ve düzgün çalışabilmek için tıpkı diğer makineler gibi yakıta ihtiyacı vardır. Antrenmana başlamadan bir saat önce sağlıklı yiyecekler yiyerek vücudunuzu doğru bir şekilde doldurun.  Antrenman öncesinde atıştırma tercihiniz antrenman performansınızı etkileyecektir.

Spor salonuna gitmeden önce hafif ve sağlıklı bir atıştırmalık almak, vücudunuza ihtiyaç duyduğu doğru yakıtı verecektir. Antrenmanınızdan bir saat önce kendinizi şımartabileceğiniz  sağlıklı atıştırmalıkların bir kısmını sizler için derledik:

Muz: Kas ve sinir fonksiyonlarını korumaya yardımcı olmakla birlikte potasyum yönünden zengindir.

Meyve ve yoğurt: Kaliteli protein  ve karbonhidrat içerir.

Yulaf: Lif ve B vitamini ile doludur.

Kahve ve süt: Spor öncesi kahve içerek daha çok yağ yakıldığını artık bilmeyen kalmamıştır. Ancak kahveye süt ekleme seçeneği kişiden kişiye değişebilir. Bilindiği üzere bazı insanlarda laktoz intoleransı bulunur. Bu kişilerin ince bağırsakları süt içerisindeki şekeri parçalayamaz bu nedenle  mide spazmı, şişkinlik ve ishal gibi durumlarla karşılaşırlar.

Türk kahvesi severler sade bir kahve işinizi fazlasıyla görecektir.

Çalışmadan önce yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun; şişkinlik, halsizlik ve kramplara neden olabilirler.

♦Spora Isınma Hareketleri İle Başlayın

Pek çok kere  kilo vermeyi denediyseniz, ancak başarı elde edemediyseniz, egzersiz seanslarınızı analiz etme vakti gelmiştir. Verimli bir egzersiz seansı için ısınmayı atlamayın. Isınma ile vücudunuzu antrenmana hazırlar ve incinme durumlarını en aza indirirsiniz.

Dinamik ısınma ile egzersiz verimliliğinizi de artıracağınızı unutmayın. Dinamik bir ısınma, “dinamik” olan esnetmeler kullanarak, egzersiz sırasında kullanacağınız kasların harekete geçmesine yardımcı olur. Ayrıca hareket aralığınızı ve bedeninizin farkındalığını artırır.

İşte Egzersizden Önce Yapmanız Gereken  Dinamik Isınma Rutinlerinden Bir Kaçı

Adım 1: Ağırlıklı bir top alın ve ayaklarınızı omuz genişliğinden ayırın.

Adım 2: Belinizi olabildiğince döndürün. Sol topuğunuza doğru bastırın, ayakta durma pozisyonuna yükselin, topu tekrar merkeze döndürün. Sağ bacağınızla tekrarlayın ve bir temsilcisi tamamlamak için sağa çevirin.

Adım 1: Bacaklarınızı omuz hizasında açın.

Adım 2: Zıplayın ve squat pozisyonunda çömelin.

Adım 1: Plank pozisyonunda başlayın. Dirseklerinizi yukarı itin.

Adım 2: Kollarınızı düzeltin ve sağ kolunuzu tavana doğru kaldırın, vücudunuzla bir T şekli yapmak için bir yan tahtaya bükün.

Adım 3: Aynı hareketi diğer taraf içinde yapın.

♦Hidradlaştırma

Egzersiz seansınızdan öncesinde ne yiyeceğiniz kadar , egzersiz yapmadan önce kendinizi nemli tutmanız da önemlidir.  Vücudumuzdaki her hücrenin su içerdiğini unutmayın. 

Antrenmanınızdan önce bir saat öncesinde yeterli su alımı yapmanızı öneririz. Ayrıca egzersizleriniz sırasında da kayıp vücut sıvılarını ter ile doldurmak için egzersiz sırasında bir yudum su almayı unutmayın.

♦Motivasyonunuzun Olmazsa Olmazı : Çalma Listeniz

Antrenmana başlamadan önce, çalma listenizi hazır bulundurduğunuzdan emin olun. Müzik, antremanlarınızda harika bir motive edici kaynak olduğu gibi  aynı zamanda enerji dolu hissetmenizi de sağlar. İyimser ve olumlu olan şarkıları seçin. 

Şarkılar sizi hayallerinize doğru resmen uçuracak. Egzersiz yaparken , vücudunuzdaki baskı ya da yorgunluğa dikkat etmeyeceksiniz. Başlamak için iyi bir çalma listesi mi arıyorsunuz? 

♦Spor Öncesi Takviyeler

Antrenman öncesi takviyeler  yapacağınız egzersizlerin daha etkili  olmalarına yardımcı olur. Seçebileceğiniz pek çok antrenman öncesi takviyesi mevcut ancak hangisini seçeceğiniz konusunda kafanız karışık ise sizlere tavsiyemiz  madde etiketine bir göz atmak. Eğer var ise yaşam koçunuz ya da spor hocanız ile konuyu mutlaka görüşün çünkü bu kişiler sizin için en doğru olanı tercih etmek konusunda  uzmanlar.

Sağlıcakla Kalın…