1 Nisan Şaka Günü Tarihi

1 Nisan Şaka Günü Tarihi

Birçok farklı kültürden ve kökenden gelen insanlar yüzyıllar boyunca her yılın 1 Nisan tarihini Şaka Günü olarak kutlamaktadır. Ancak bugünün nereden geldiği ve nasıl başladığına dair gizem hala yerini korumaktadır

01 Nisan, 01:04

Birçok farklı kültürden ve kökenden gelen insanlar yüzyıllar boyunca her yılın 1 Nisan tarihini Şaka Günü olarak kutlamaktadır. Ancak bugünün nereden geldiği ve nasıl başladığına dair gizem hala yerini korumaktadır. Bugünün geleneği ise en basit haliyle başkalarını aldatmak ya da pratik şakalar yapmak ve sonunda “Nisan 1” diye bağırmaktır. Dediğimiz gibi kesin tarihi hala gizemini korurken günümüzde büyük markalar ve medya bile Nisan 1 şakalarını kullanarak insanlara keyifli anlar yaşatabilmektedir.

Kesin tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen tarihçiler tarafından bugüne dair birçok mit oluşturulmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Julian Takvimi ve Nisan Şakaları

Bazı tarihçiler, 1 Nisan tarihinin 1582 yılına dayandığını düşünmektedir. 1563 yılında Trent Konseyinin çağrısına uygun olarak Fransa Devleti, Julian takviminden Gregoryen takvimine geçmiştir. Fakat Julian takviminde tıpkı Hindularda olduğu gibi yeni yıl bahar coşkusu ile 1 Nisan tarihinde kutlanıyordu.Fakat halk bu duruma alışkın değildi ve yılbaşı kutlamalarını Ocak ayından Mart sonu- Nisan başına kadar sürdürdü. Uzayan bu kutlamalar sonrasında insanlar arasında türlü şakalar ve eğlenceler oluştu ve bunlara Nisan Şakaları denildi.

Hilaria

Tarihçilerin bir kısmı 1 Nisan Şaka Günü’nü Kybele inancına inananlar tarafından her yıl mart ayının sonunda antik Roma’da kutlanan Hilaria(Latincede Eğlence) festivallerine bağladılar. Efsanelere göre antik Mısır mitolojisinden esinlenmektedir ve bu festivalde kılık değiştiren ve diğer vatandaşlarla alay eden ve hatta yargılayan insanlardan oluşuyordu.

İngilizler ve 1 Nisan Şaka Günü

Tarih olur da İngilizler orada bulunmaz mı dersiniz. Tabi ki tarihin olmazsa olmazı Britanya. Onlar da 1 Nisan gününün 18.yüzyıl boyunca Britanya topraklarında yayıldığını belirtiyorlar. Hatta geleneklere göre İskoçya’da 1 Nisan günü 2 günlük bir etkinlik haline gelmiş. İlk gün, insanları sahte işlere göndererek aptal kişiyi sembolize eden gowk ‘u avlamaya başlıyorlar. Ertesi günü ise belirledikleri aptal kişileri şaka yollu tekmeledikleri Tailie Günü olarak kutluyorlar.