Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?

 

“Enerji vitamini” olarak adlandırılan B12 vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan en temel vitaminlerden biridir.  B12  insan vücudu tarafından yeterli üretilemeyen bu sebeple dışarıdan gıdalar ya da besin takviyeleri ile bünyeye kazandırılması gereken vitaminlerdir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bağırsaklarımızda  yaşayan probiyotik bakteriler aracılığıyla bir miktar B12 vitamini üretildiğini ancak insan vücudu için bu üretimin yeterli olmadığının altını çizmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veganlar  ve vejeteryan diyetlerle beslenenlerde sık sık B12 eksikliği görülmektedir.

B12 vitamininin ana kaynağı hayvansal proteinlerdir. Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir, karaciğer, yürek ve böbrek gibi yiyecekler en iyi  B12 kaynaklarındandır.

 

 

SDÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yılmaz Keskin, ihtiyaç altında tüketime bağlı olarak çocuklarda meydana gelen B12 eksikliği hastalığının en fazla Türkiye’de olduğunu ifade ederek, özellikle gelişimin hızlı olduğu ilk yaşlarda ve ergenlikte düzenli beslenmenin önemli olduğunu söylemiştir.

 

 

 

 

1) Yorgunluk ve Halsizlik

Vücut B12 eksikliğinde  kırmızı kan hücrelerini üretemez. Bu da anemiye sebep olur. Anemi yapan tüm nedenler gibi vitamin B12 eksikliği anemisinde de yorgunluk ve halsizlik oluşur.

2) El ve Ayaklarda Karıncalanma

El ve ayaklardaki karıncalanmalar kuşkusuz başka bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Bunun başında diyabet, B12 vitamin eksikliği, tiroit bozuklukları geliyor. El ve ayaklarda uyuşma, çoğu zaman bu hastalıkların ilk belirtisini oluşturuyor. Dolayısıyla, geçmeyen, bazen şiddetlenen bazen hafifleyen el ve ayak uyuşukluklarında mutlaka bir hekim kontrolünün yapılması gerekiyor.

3) Denge Sorunu

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ersin Tan, vitaminsizliğin denge bozukluğu yarattığını söylemektedir. Sıklıkla denge bozuklukları yaşıyorsanız kan testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

4) Sersemlik Hali

Sersemlik hissi, günlük hayatta en sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Yaş ilerledikçe bu yakınmalar da artar. Hastalar bu sersemlik hissini; baş dönmesi, halsizlik, dengesizlik, bayılma gibi durumları kapsar. Sersemlik halinin sebeplerinden biri de B12 eksikliğidir.

 

 

 

5) Depresyon

Son zamanlarda kendinizi alışılmadık bir şekilde hissediyor musunuz?

Duygusal olarak çökmenize herhangi bir neden yok iken,  hayata karşı karamsarlaştığınızı ve zihinsel olarak kötü düşüncelerle meşgul olduğunuzu düşünüyor ve bu durumun nedenini bir türlü anlayamıyorsanız B12 vitamin değerlerinizi ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 Bu şikayetlerden en az bir veya daha fazlasına sahip iseniz 
 B12 ölçümlerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz.