Çevremizde çokça duyuyoruz; bazı insanlar kepeklenme sorunundan yakınırken, bazıları saçlarının hızlı yağlanmasından bazıları ise saçlarının aşırı kurumasından yakınıyor.

Bu sebeple nasıl ki her saç tipinin yaşadığı sorun farklı ise her sorunun çözümü de farklı olmalı diyoruz ve en çok görülen saç problemlerinin çözümlerini sizlere sunuyoruz.

Saçlarınız Nem Kaybettiyse

Sadece yaz sıcaklarında değil kış soğuklarında da saçlarda nem kaybı problemi ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki, nemini kaybeden saçlar için ne yapabiliriz?

Saçlarınızın nem kaybını engellemek istiyorsanız kremler ve yağlar ile saç bakım rutininizi desteklemeniz gerekebilir. Özellikle hindistan cevizi yağı, hem saçınızın nemini korumada hem de nemini kaybetmiş saçınıza bakım yapma konusunda en iyi seçimlerden biri olabilir.

Saçlarınız Mı Dökülüyor?

Neredeyse her kadının bir dönem maruz kaldığı ya da halen savaşmaya devam ettiği problemlerden birisi olan saç dökülmesi problemi, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak özellikle mevsim geçişlerinde bu sorunun daha çok arttığını görebiliriz.

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız yapabileceklerinizden birisi sardunya sabunu ile saç köklerinize masaj yaparak saçınızı yıkamaktır. Bu durum saç diplerinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var; saç dökülmesi problemini azaltmak için yediklerinize de dikkat etmeli, demir ve kan değerlerinize baktırmalı ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri günlük beslenme rutininize dâhil etmeniz gerekmektedir.

Kepek Problemi Yaşayanlar

Eğer kepek sorunu yaşıyorsanız bu sorun saçınızda nemin azaldığının da işaretidir. Dolayısı ile kepek sorununa çözüm için ilk adım saçlarınızı nemlendirmekten geçer.

İlk olarak seçtiğiniz şampuanınızın saç derinizi kurutmamasına özen göstermelisiniz. Saçlarınızı iyi duruladığınızdan emin olmalı ve kepekli saçlar için en iyi maske tarifleri arasında yer alan zeytinyağı bal ve yumurtadan yapabileceğiniz maskeyi haftada bir kez uygulamaya özen göstermelisiniz.

 Saçlarınız Hemen Kırılıyor Mu?

Eğer saçlarınızın kırılmasından şikâyet ediyorsanız bu problem saçlarınızın cansız ve güçsüz olduğuna da işaret eder. Özellikle kuru yapıda saçların uçları çatallaşmaya başlar ve bu durum hoş bir görüntü sunmayabilir.

Sizde saçlarınızdaki kırıklardan şikâyet ediyorsanız ilk adım saçlarınızdaki kırıkları aldırmak olmalıdır. İkinci adım ise; saç uçlarınızı argan yağı ile nemlendirerek kırılmasını önlemek olmalıdır.

 

Sağlıcakla Kalın…

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın