Kas sisteminin güçlenmesine yardımcı olan, omurga kaslarının dikleşmesini sağlayan Reformer Pilates; son dönemlerin en popüler egzersiz hareketleri arasında yer alıyor. Sizler için bu yazımızda Reformer Pilates nedir, nasıl yapılır ve faydalarını anlatacağız.

Standart pilates egzersizlerinden belirli yönleri ile ayrılan reformer pilates; yay, çubuk ve kayışların bir arada kullanıldığı bir sarmal makine yardımıyla yapılırken; bu makine kişiye makinenin üzerinde otururken, diz çökerken, yatarken ya da ayakta dururken farklı çalışmalar yapabilme; dengeli bir vücut oluşturma ve sağlam bir core bölgesine sahip olabilme şansı tanıyor.

İlk zamanlarda yatalak hastaların tedavi aşamasında 1900’lü yıllarda geliştirilen bu pilates çeşidi; daha sağlam bir sırt sağlığı, beden farkındalığı, mental ve fiziksel gelişim, pelvik taban ve alt karın kaslarını güçlendirme, bel ve boyun fıtığı oluşum riskini azaltma gibi konular üzerinde yoğunlaşıyor.

Kişiye aynı zamanda doğru nefes alabilme tekniklerini de öğreten reformer pilates sayesinde kişi; hem ruhsal hem de fiziksel olarak yenilenip, canlanırken; kişi aynı zamanda konsantrasyon ve odaklanma yeteneği de kazanmış oluyor.

Uzun süre reformer pilates ile ilgilenen kişi; hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam sürmekten kurtulurken; kişinin bedeni ve ruhsal dünyası stres, gerginlik ve üzüntüden arınıyor.

Reformer Pilates nasıl yapılır?

Oldukça çok yönlü olan reformer pilates; reformer pilates makinesi kullanılarak yapıldığından standart pilatese nazaran kişiye çeşitli hareketleri tek bir araç yardımıyla yerine getirebilme fırsatı sunuyor.

 

 

Oldukça dinamik ve yoğun olan egzersiz hareketleri esnasında makinenin bir parçası olan yaylar kullanılırken; bu yayların kullanımı kasların inşa edilmesi, kas dayanıklılığı, periferik eklem stabilitesi, koordinasyon ve denge gibi tüm sporcular için vazgeçilmez olan hedeflere kişiyi yakınlaştırıyor.

 

 

Uzmanlar tarafından rehabilitasyon amacıyla da tercih edilen bu egzersiz hareketleri esnasında bacak kasları güçleniyor, bacaklara fazla ağırlık yüklenmiyor. Bu yönüyle reformer pilates; diz travması ya da diz cerrahisi geçirmiş olan kişiler tarafından da tercih edilebiliyor.

 

 

Reformer pilates hareketleri ayakta durma, ayak çubuğunu itme, baş aşağı, yana doğru, kayışları çekme vb. pek çok farklı şekilde yapılabiliyor. Bu hareketler yardımıyla kişi; standart pilates hareketleriyle elde edebileceği tüm kazanımlara kavuşurken; reformer pilates kişiye çok daha fazlasını sunuyor.

Reformer Pilates’in faydaları nelerdir?

  • Vücudun tamamını aynı anda çalıştıran reformer pilates; daha iyi bir duruş kazanmanıza aracılık ediyor.
  • Kişiye tam hareket alanı sunarken; kişiye güç, esneklik, koordinasyon ve denge kazandırıyor.
  • Sırt ve bel ağrılarını gideren reformer pilatesin faydaları arasında düz bir karına, sıkı kalçalara ve güçlü bir sırta kısa bir zaman dilimi içerisinde kavuşabilmenize fırsat tanıması da yer alıyor.
  • Fazlalık kilolarını vermek isteyen kişilerin de yardımına koşan reformer pilates; fit bir vücuda sahip olabilmenize katkıda bulunuyor.

Yalnızca 4 ay süren reformer pilates egzersizleri sonrasında bel ve uyluk bölgenizdeki yağların eridiğine şahit olabilir; reformer pilates sayesinde sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz.

 

Denemeye değer…

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın