Mide bulantısı, kendinizi kusacakmış gibi hissettiren midenizde olan duygudur. Mide bulantısına bir virüs, sindirim sistemi bozuklukları, hamilelik veya hoş olmayan bir koku sebep olabilir.

Çoğu kez mide bulantısının nedenini tespit edemezsiniz. Sebep ne olursa olsun mideniz bulandığında hemen her şeyi denemek istersiniz. Bazı kadınlar kusarak mide bulantısını geçirmeye çalışsa da bu çözüm hiç de iç açıcı bir tercih değildir.

Mide bulantısını geçirmek, hızlı bir rahatlama sağlamak için sizlere sunacağımız ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Fakat mide bulantınız artarak devam ediyorsa en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda bulunmaktadır.


İşte Mide Bulantınızı Geçirecek Reçeteler

Yemeklerinizi azar azar sık aralıklarla yiyin. Tamamen boş bir karın sizi rahatsız edecektir.

Aşırı yemek yemeyin, mideyi çok yemekle doldurmak boş bir mide kadar kötü sonuçlar doğuracaktır.

Yorgunluk mide bulantınızı daha da artırabilir. Bu nedenle günün ilerleyen saatlerinde güçlü kalmanızı sağlamak için müsait bir yerde (ofis, araç, park, ev vs) 10 dakika boyunca gözünüzü kapatıp dinlenin.

Sıvı tüketin. Su sizi rahatsız ederse içine meyve tanecikleri ekleyebilirsiniz. Bunun yanında Hindistan cevizi suyu, zencefilli gazoz ve soda gibi gıdalarla sıvı alabilirsiniz.

 

El çantanızda portakal bulundurun. Tatlı ve sulu meyve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Mide bulantınızı tetikleyen gıdaları ve kokuları keşfedip bunlardan kesinlikle kaçının.

( Yumurta, brüksel lahanası, kahve, balık gibi)

Nane koklayabilir veya nane yağını burnunuzun ucuna sürebilir, havalandırmanızın önüne koyup nefes aldığınız ortama yayabilirsiniz. Ayrıca naneli şeker de tüketebilirsiniz.

Tuvalet ve banyodaki kimsayal kokuları mide bulantınızı tetikliyorsa kokusuz sabun, duş jölesi ve temizlik ürünlerini tercih edin.

 

Bileklerinize NeiGuan metodu uygulayın. (Bir elinizin içi tavana bakacak şekilde yerleştirin. Diğer elinizin ilk 3 parmağını bileğinizin üzerine bastırın. İki büyük tendon hissetmelisiniz. )

Stres yapmayın. Stres hormonları bulantı semptomlarını şiddetlendirmektedir. Stresinizi azaltmak için meditasyon deneyebilirsiniz. Nefesinizi kontrol altına alıp sakin bir şekilde sık sık nefes egzersizi yapabilirsiniz.

Zencefil mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Zencefil tableti veya zencefil çayı tüketin (Zencefili sıcak suya doğrayıp da içebilirsiniz).

Çok baharatlı, yağlı veya kızartılmış gıdalardan kaçının. Bu yiyecekler sindirim sisteminizin yorulmasına sebebiyet vereceklerdir.

Fazla şeker veya tatlı tüketmeyin.

Tuzlu krakerleri her zaman başucunuzda bulundurun ve mideniz bulandığında bunlardan biraz atıştırın.

Salata, yoğurt, meyve gibi soğuk gıdalar tüketin çünkü sıcak yiyecekler daha güçlü koktuğu için midenizi bulandırabilir.

 

Sağlıcakla Kalın…

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın