Pek çok kadın kabaran saçlarından muzdariptir. Kabaran saçlarınızın bir nedeni olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Cevabınız “Evet” ise sizi şöyle yazımızın devamına alalım.

Saçlarınızın kabarması ve dur durak bilmeksizin elektriklenmesi saçınızın aslında neme ihtiyaç duyduğunun bir sinyali olabilir.  Böylesi durumlarla sık karşılaşıyorsanız eğer bu noktada saçlarınız için bir şeyler yapmanın vakti geldi de geçiyor demektir.

Kabaran saçlarınız için saç tipinize uygun olarak üretilen şampuanları kullanmak, saçlarınıza bakım maskeleri uygulamak, duş sırasında saçınızı çokça köpürtmek için uğraşmak, saçlarınızın kaybettiği nemi kendisine kazandırmak adına yapılabileceklerin ilk sırasında gelmektedir.

Saçlarınızın kabarmaması için size birkaç önerimiz var:

♦ Saçlarınızın nem ihtiyacını karşılamak için vücudunuzun su ihtiyacına karşılık vermek adına bol bol su tüketmeye özen gösterin.

♦ Sülfatsız şampuanlar saçın nem dengesini geri kazandırırken aynı zamanda saçlarınızın kuruması ve kabarmasına engel olur. Sülfatsız şampuanlardan Elseve 3’ü 1 Arada Krem Şampuanı sizlere önerebiliriz.

♦ Saçlarınızı sirkeli suyla durulayarak saç tellerinizi kuvvetlendirebilir, doğru PH değerine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu işlemi 2 haftada 1 kez uygulamak yeterli olacaktır.

♦ Saçlarınızı doğal güzelliğiyle dinlenebilmesi adına maşa, fön vb uygulamalara bir süre ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu uygulamalar saçınızın doğal halinden farklı kalıplara soktuğu için saçınızın doğal dengesini kaybetmesine yol açar.

♦ Saçlarınızı böyle durumlarda geniş fırça uçlarına sahip bir tarakla taramak saçlarınız için daha az travmatik olacaktır.

♦ Duş aldıktan sonra özellikle nemli ve buharlı alanlarda durmamaya özen gösterin. Duş buharının bulunduğu bir ortamda saçınıza şekil vermeye çabalamak hem sizin için hem de saçınız için yıpratıcı olacaktır.

♦ Vücudunuz vitamin ve mineral eksikliklerinizi ilk olarak saçınıza yansıtacaktır. Vitamin esikliği durumunda saçlarınızın cansızlaşacağını, kırılma ve saç kaybınızın artacağını göz önünde bulundurun. Dengeli beslenmeye, eksikleri yerine koymaya çalışın.

♦ Duş almadan önce saçlarınıza ılık yağ bakımı uygulamak, saçlarınızın duş sonrasında daha kolay taranmasına ve daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Bu durumda yağ olarak hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

♦ Hindistan ceviz yağının faydaları ile ilgili yazımıza  buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz. Bu uygulamayı iki hafta da bir kez duruma göre haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 Sizlere sağlık dolu ışıltılı saçlar dileriz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın