Lagom (lah-gom olarak telaffuz edilir), “çok fazla değil çok az değil, sadece doğru miktarda” anlamına gelen İsveççe bir sözcüktür. Bu, ölçülü, verimli ve adaletli olma ile ilgilidir. 

 Lagom’un Küçük Kitabı’nda: Yaşamınızı İsveç Yoluyla Dengelemek İçin Jonny Jackson ve Elias Larsen, aşağıda, iş hayatınıza biraz daha fazla huzur getirmek için bazı ipuçlarını bizlerle paylaşıyor.

 

1) Bu 10 Dakikalık Sabah Rutinini Mutlaka Deneyin

İşe başlamadan birkaç dakika içerisinde neden olacağınız karışıklık ya da düzenleme bütün gününüzü etkileyebilir. Bu nedenle iş hayatınızı basitleştirmek için sizlere birkaç ipucu vermek istiyoruz.

İstediğiniz mail hesabını (evet, hepimizin en az  bir tane var) ve her şeyi açın. Gereksiz maillerinizi hızlıca geçin. Hassas bilgiler içeren postaysa – örneğin banka bilgileri – ev, sağlık, iş, çocuklar, evcil hayvanlar, vb. Gözden geçirin ve daha sonra detaylarına bakabilmek için önemli klasörleriniz arasına kaydedin. Almanız gereken bir randevu varsa  hemen onu ayarlayın :diş hekimi, optisyen, doktor, kuaför vs.

En sevdiğiniz şarkılardan üçünü seçin ve şarkılar çalarken çalışma alanınızı düzenli hale getirin – düzenli ve cazip bir ortamda çalışmak çok daha kolaydır ve harika müzik dinlemek size yüksek motivasyon sağlar.

 

 2)  Sosyal Medya Kullanırken Bilinçli Olmaya Çalışın 

Mesela yatağınıza gitmeden önce sizi üzen haberleri izlediğinizi düşünün. Uykunuzu kaçıracak türden kötü haberler izlemenin sabah size hiçbir faydası olmayacak.Ya da yatağınızda uzun uzun telefon ile sosyal medyada gezintiyi bir kenara bırakmalısınız. Çünkü bu sizin geç uyumanıza ve sabah uykusuz bir şekilde uyanmanıza neden olur. İşte tamda bu nedenden dolayı yatağa girmeden önce alarmlarınızı kurup, telefonu uygun bir noktaya bırakın ve asla onunla yatağa girmeyin. . Bunun yerine yatağa gitmeden önce hoşunuza giden bir kitap okuyabilirsiniz.

 

3) Düzenli Olun

 Organize olmak ileriye dönük planlama içerir ve motive olabilmek zor olsa da – yatmadan önce ertesi gün kıyafetinizi seçmek gibi basit bir şey yapmak – Ertesi gün kendinize bunun yapmış olduğunuz için teşekkür edeceksiniz.

 Hafta sonları aile fertlerinizle/arkadaşlarınızla yapacağınız aktiviteler ve işinizle ilgili bir sonraki hafta yapmanız gerekenler ile ilgili plan yapabilmeniz için kendinize kısa ama  sakin bir zaman ayarlayın. 

4) Kendinizi Başkasıyla Kıyaslamayın 

Kendinizi, daha iyi bir işe, daha büyük bir eve, daha fazla paraya vs. sahip olan başkaları ile karşılaştırmak sizi hayatınızdaki olumlu şeylere bakmaktan uzak tutar. Başkalarını taklit etmenin sizi mutlu edeceğine inanmayın; kendinizin en iyi hali olmaya çalışın ve hayatınızda iyileştirebileceğiniz durumları gözden geçirin ve yapabileceğinizin en iyisini yapın.

 İstediğiniz bir şeyin daha fazlasına  ya da daha iyisine  sahip olduğunu düşündüğünüz bir başkasıyla kendinizi karşılaştırdığınızda, lagom ilkesini unutmayın.

Başarılarınızı kendinize hatırlatın ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayın. 

 

5) Başkalarıyla İletişimde Bulunurken Yalın Olun

Toplantıların belirli bir konuyu tartışmak amacıyla mı yoksa   bir kahve ya da sohbet için bir bahane olup olmadığını değerlendirin. Bazen bir telefon görüşmesi yeterli olabilir.

 İhtiyaçlarınız hakkında kısa ve net olun ve her zaman uygulanabilir bir son tarih ekleyin. Ayrıntıları açıklığa kavuşturmak için bir e-posta ile konuyu takip edin. 

Zor insanlarla her yerde. Bunu asla unutmayın.İş yerinde hoş olmayan davranışlar yaşarsanız, bir çatışmayı önlemek için olayları belgelemek ve müdürünüzü bilgilendirmek için elinizden geleni yapın.

 6) Çalışma Haftanızı Kolaylaştırın

Gününüz iyi niyetli bir şekilde başkalarına yardım etmekle mi geçiyor? Peki gün sonunda kendi işlerinizi yetiştirebiliyor musunuz?

 Kendinize şu soruları sorun:

● Fazla mı tahammülkarım?

● Zamanımı en iyi şekilde kullanıyor muyum?

● Zamanımı harcama biçimimden memnun muyum? 

Çoğu zaman iş yerinde önemli bir ayrıntıyı kaçırmamak adına “Hayır”  diyemediğimiz için fazladan iş omuzlarımıza biner ya da başkalarının işini yapmak zorunda kalırız. Gerçek şu ki, zamanımızı hor harcarsak bizim için önemli olduğuna inandığımız işleri yapmaya çalışırken asıl işi ertelemiş olabiliriz.Ayrıca muhtemelen stresli olacak ve kişisel ihtiyaçlarımızı(yemek vs.) gün içerisinde görmezden geleceğiz. 

Haftalık ve günlük programlarınıza göz atın. Mevcut işler için önceliklerinizi belirleyin. Plan dışındaki işleri devredebiliyor iseniz başka birine devredin. Bunu yapamıyor iseniz tüm işlerinizi nasıl en etkili şekilde yapacağınız üzerine bir yol belirleyin.

 

 7) Kendinize Meydan Okuyun

 İyi çizim veya yabancı dil öğrenmek gibi bir beceriye sahip olabilmek yıllarca sabır ve kararlılık gerektirebilir ancak çalışma hayatı hakkını vererek yaptığınız bir işte kısa vadede sizin başarılı olmanızı sağlar.

 İş hayatınızda rutine kapıldığınızı ve yaratıcılığınızın törpülendiğini görmeye başladığınızda psikologlara göre bu gerçek bir hoşnutsuzluktur.

Çözülemediği durumlarda işi bırakmaya kadar gidebilir.

 8) Ruh ve Beden Sağlığınıza Önem Verin 

 İstediğimiz şeyleri yapmak ve hedeflerimize ulaşmak çok önemlidir, ancak bizi durdurabilecek bir şey var: erteleme hastalığımız

İşte kendimize anlattığımız ortak mazeretler: 

 ●”Yapacak vaktimin yok”

 ● “Başarısız olabilirim.”

 ● “Ayrılırsam, başkası bunu çözebilir.”

 Niyetten harekete geçmek büyük bir adım.

Şimdi motive olmanın tam zamanı.  Bazen tek başınıza bir işin üstesinden gelmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir; bu nedenle, bir destek ekibi edinmek, hedeflerinize yönelik iyi bir yol olabilir.  

İnsanların hayatların yazılı ve yazısız planları vardır. Aynı listeye sahip olmanız gerekmez: Birisi sizi yeni bir diyete başlatmaya hevesli olabilir; bir başkası kendi işini değiştirmek ya da iyi bir terfi  için çalışmak isteyebilir. 

İş hayatınızda ne kadar çok arkadaş edinirseniz ve iş çıkışı birlikte bir kahve içerken yapacağınız koyu sohbet ikinize de güzel şeyler katacaktır.

 9) Mola Verin 

Hayat kısa ve zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırmanız önemlidir.

Her hafta takviminizde bazı kesintiler yapın. Takviminiz tamamen dolu ise gerçekten takviminizde ki her şeyi yapmanızın gerekip gerekmediğini düşünün. 

10) Sahip Olduğunuz Şeylerin Değerini Bilin

  Hayatınızdaki olumlu şeyleri listeleyin – Gülümsemenizi sağlayan küçük şeylerden (örneğin, pencerenizin görünümü gibi) sağlığınız veya aileniz gibi daha büyük şeylerden.

Günlük tutar gibi hayatınızdaki olumlu şeylerin listesini tutun.

 

Bir Cevap Yazın