İlişkimi nasıl düzeltebilirim? Bu sorun günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Masallarda, hep kalıcı bir aşk olur. Ama gerçek dünyada durum her zaman böyle değildir. Uzun süreli aşk yaşamak ve mutlu olmanın anahtarı bilimin pozitif psikolojisini kullanmakla mümkündür. Daha spesifik olarak şunu düşünün: Zayıf noktalara odaklanmak yerine birbirlerinin güçlü yanları görmeye çalışan çiftlerin uzun soluklu ilişkileri olur ve her zaman daha mutludurlar.

Bir ilişkinin başlangıcında, çiftler ilişkinin oturması adına çok çabalarlar. Partnerimizi mutlu etmek ve onu anlayabilmek için doğal olarak meraklı oluruz. Gecenin geç saatlerine kadar uzanan konuşmalar ile partnerimizi tanımaya çalışırız. Onun ilgisini çekmek ve kişiliğine dair detayları yakalayarak onu büyülemek isteriz. Bir ilişkide her iki tarafta birbirleriyle ilgili her şeyi bilmek ister.

Ama maalesef cicim ayları sonsuza kadar sürmez. İlişkileri uzun süreli devam ettirebilmek bir zaman meselesidir. Zamanla partnerimiz hakkında her şeyi bildiğimizi varsayarak soru sormayı bırakırız. Bu alışkanlık, bir ilişkiyi bozar ve bu da ilişkileri kopma noktasına götürür. Ayrıca çok geçmeden, başlangıçta önemsemediğimiz bir takım eksiklikleri fark eder ve bunları sorun haline getirmeye başlarız.

Örneğin, partnerinizin bilinçli, analitik düşünme tarzını ilk başta sevdiniz, çünkü kendi sıradan düşüncelerinizi düzenlemenize ve mantıklı kararlar almanıza yardımcı olduğunu varsayalım. Ama şimdi bu özelliğini, kasıtlı olarak sizi kızdırmak için kullandığını ve her türlü kararında size meydan okurcasına bu özelliğini gösterdiğini düşünmeye başladınız. İşte tam olarak bu düşünce evrimi ilişkilere ciddi zararlar verir.

Bu durumda bir ilişkide, önemli bir yol ayrımındayız. Bu yol ayrımında yanlış tercih yaparsak, ilişkimiz muhtemelen hayatta kalmayacaktır. Ancak düşünce yöntemimizi değiştirirsek ve partnerimize tarafsız bir mercekle bakarsak, ilişkimiz sadece hayatta kalmayıp kalıcı olma şansıda artacaktır.

Partnerinizin Güçlü Yönlerine Odaklanmanız İçin Basit Bir Teknik

İlişkinizin başlangıcına geri dönün ve partnerinizin başlangıçta sizi cezbeden olumlu yönlerine odaklanın. Bu nitelikler partneriniz de artık yok mu, yoksa onları fark etmeyi mi bıraktınız? Partnerimizi nasıl daha iyi anlayabiliriz ve onu eleştirmektense, güçlü yönlerini görmek için neler yapabiliriz?

Elbette, bunu pratikte sürekli uygulamanız zor. Ancak zaman ve çaba ile bu sağlıklı alışkanlığı geliştirmek kolaydır. Neyse ki pozitif psikoloji, bireyleri ve toplulukları neyin geliştirdiği konusunda bize yardımcı oluyor. Pozitif psikoloji araştırmacıları, zaman ve kültürler arasında değerlenmiş olan 24 gücü keşfettiler. Nezaket, yaratıcılık, öğrenme sevgisi ve liderlik gibi özellikler doğal olarak bizi biz yapan şeylerdir. Bunlar bizim doğal olarak iyi olduğumuz ve kendimizin ürettiği özelliklerdir. Hepimizin güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Sahip olduğunuz kişisel gücünüzü her gün kullanmak, bireysel ve ilişkisel refahın artmasıyla ilişkilidir. Partnerinizle birlikte basit bir egzersiz yaparak “imza güçleriniz” olarak adlandırılan ilk beş kişisel güçlü özelliğinizi bulabilirsiniz.

“İmza Güçlerinize” Gitme Zamanı!

İlk beş kişisel gücünüzü keşfettikten sonra, bunları günlük yaşamınızda uygulamaya koymaya hazırsınız. Eşsiz güçlü yanlarınızı bireysel ve bir çift olarak kullanma fırsatını arayın. Bunları romantik ilişkilerinize uygulamanın bir yolu, “ilişkiniz için önemli olan tarihlere” gitmektir. Ya da başka bir yol, partnerinizle birlikte güçlü bir kişisel özelliğinizi belirleyip, düzenlediğiniz bir gezide bu özelliklerinizi ilişkinize uygulamanızdır.

Örneğin, sizin iyi bir nezaket gücünüz varsa ve eşinizin de mizah gücü varsa, insanlara yardımcı olan ve aynı zamanda onları güldüren bir kişilik özelliği sergileyin. Çok sayıda gönüllü kuruluş size bu konuda yardımcı olabilir. Ya da yaratıcılık gücüne sahipseniz ve partneriniz de güzellik ve mükemmellik takdirine sahipse, öğleden sonraları doğanın mucizelerine hayranlık uyandıracak kelimelerle veya çizimlerle partnerinizi etkileyebilirsiniz.

Partnerinizi, Mozart müzikal zevkiniz olduğu halde, onun için ağır metal konsere gitmek kadar mutlu hissettiren bir şey olamaz. Her insanın özünde doğal yönleri ve takdir edilmesi gereken güçleri bulunmaktadır. Bu nedenle partnerinizi zayıf yönleri ile vurmak yerine güçlü yönleri ile motive edebilirsiniz. Bugünden sonra, her biriniz için neyin iyi olacağını tartışınız. Birbirinizin güçlü yönlerini ortaya koyacak etkinlikler düzenleyin. Bu konuda elbette ki olasılıklar sınırsızdır. Ancak sonuç olarak ilişkinizde her iki tarafta daha mutlu ve daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Sevgiyle Kalın…

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın