Hayatımızın pek çok noktasında bizleri aşırı derecede zorlayan ve nedenlerine bir türlü anlam veremediğiniz karmaşık ve zor insanlar karşımıza çıkar ve çıkmaya devam eder.

Bu kişiler bazen ailemizin bir bireyi olabileceği gibi, bazende iş hayatımızda iş yerini bize zehir eden müdürlerimiz ya da iş arkadaşlarımız olabilir. Bazı zamanlar ise arkadaşlık ilişkilerimizde ne yaparsak yapalım asla memnun olmayan arkadaşlarımızdan birisidir. Çoğu zamanda  narsistik kişilik bozukluğu kişilerle yürümeyen bir ilişkiyi tek taraflı yürütmeye çalışan kör bir aşık olabiliriz.

 

Narsistik kişilik bozukluğu, tedavisi oldukça zorlu ve uzun bir süreç isteyen psikiyatrik bir kişilik bozukluğudur. Bu kişilik bozukluğu, uzun süreli olarak aşırı kendine önem verme, kendine değer verme ve kendini üstün görme hisleri olarak ifade edilir. Genellikle bu insanlar güç, başarı veya dış görüşlerinden birine veya tamamına önem verirler.

 

 

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler kendilerini üstün görme eğiliminde olurlar. Aynı zamanda bu kişilik bozukluğu, kişinin kendini üstün yetenekli veya benzersiz olarak görmesi şeklinde de dışa yansıyabilir. Bu kişilik bozukluğu genellikle erken yetişkinlik durumunda ortaya çıkar.

 

Teşhis ve tedavisi için uzmana danışılması gerekmektedir.

Teşhis süreci, kişiyle yapılan birebir görüşmeler ve sorulara verilen cevaplar sayesinde gerçekleştirilir.

Hastalığın ortaya çıkış süreci konusunda kesin bir bilgi yoktur.

Genetik faktörler veya kişinin yetiştiği ortamın semptomların ortaya çıkışı üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir.

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu Semptomları

Narsistik kişilik bozukluğunun semptomları, hastalığın teşhisi için oldukça önemlidir.Teşhis sürecinde uzmanlar aşağıda sıralanan özelliklerin bireyde olup olmadığını değerlendirirler.Bu özelliklerden beş veya daha fazlasına sahip olan bireylere, genellikle narsistik kişilik bozukluğu teşhisi konulur.

Kendini sürekli olarak, farklı durumlarda üstün görme.

Başarı, güç, güzellik, zeka konusunda saplantılı olma.

Özel olduğu için diğer insanlar tarafından anlaşılmadığını hissetme.

Sürekli olarak diğer insanlardan ilgi ve alaka bekleme.

Özel davranışı hak ettiğini düşünme.

Amacına ulaşmak için insanların kullanma.

Empati yeteneğinin eksik olması.

Diğer insanların hislerini anlama güçlüğü yaşama.

Diğer insanları kıskanma.

Kibirli tavır takınma.

 

Tüm bu semptomlara ek olarak uzmanlar kişinin genel duruşunu da değerlendirerek bu kişilik bozukluğunun tanısını koyarlar.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Amerikalı ünlü bir psikanalist, sosyolog ve filozof olan Erich FrommBütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde narsizm yatar.” diyerek bu kişilik bozukluğunun tedavisinin ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştir.

Tedavi süreci diğer psikiyatrik hastalıklara göre oldukça zor ve uzundur. Bunun en önemli nedeni ise bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin sürekli inkar halinde olmalarıdır.

Genellikle bireyler herhangi bir hastalıkları olduğunu kabul etmeme eğilimindedir. Bu durum ise bireye yaklaşmayı ve hastalığı tedavi etmeyi güçleştirmektedir.

Tedavi sürecinde bireysel veya grup terapileri uygulanabilir. Ayrıca zihinselleştirme temelli terapiler, aktarım yönelimli terapiler ve şema odaklı terapiler de bu hastalığın tedavisi için önerilmektedir. Önemli olan tedavi sürecinde yavaş ama emin adımlarla ilerlemektir.

 

Sağlıcakla Kalın…

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın