Avokado oldukça eşsiz bir meyve türüdür. Çoğu meyve, öncelikle karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlar bakımından zengindir.Birçok bilimsel çalışma,  avokadonun  sağlığa  yararlı  güçlü etkileri olduğunu göstermektedir. 

İşte bilimsel araştırmalar ile desteklenen avokadonun en temel 6 faydası :

1. Avokado İnanılmaz Besleyici Bir Meyvedir

“Avokado” olarak adlandırdığımız, Avokado ağacının meyvesidir, ana vatanı ise Orta Meksikadır. Sağlıklı beslenme öğünlerinde pek çok tarif içinde bu meyve sıklıkla tüketilir.

Bir çok avokado türü vardır ve şekli (armut şeklinden yuvarlaka) ve renk (yeşilden siyaha doğru) bunlar arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca 220 gram ile  1,4 kg arası bir ağırlığa da sahip olabilirler.

Genellikle “timsah armutu” denir, bu çok açıklayıcıdır çünkü armut gibi şekillenir ve timsah gibi yeşil, engebeli bir cilde sahiptir. Avokado çok besleyici olmakla beraber   20 farklı vitamin ve mineral içeren çok çeşitli besin maddeleri içerir.

İşte bir porsiyon (100gr)  avakadonun içerdiği en bol vitamin ve minerallerin bazıları :

   ♦ K vitamini: % 26                  ♦  Folik Asit :%20                 

   ♦   C vitamini:% 17’si              ♦ Potasyum: % 14’ü     

  ♦  B5 vitamini: % 14’ü               B6 vitamini: % 13’ü             

  ♦ E Vitamini: % 10’u

Az miktarda magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor, vitamin A, B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin) ve B3 (Niasin) içerir.
9 gram karbonhidrat içermesine rağmen 7 tanesi lifli yapıda  olduğundan sadece 2 “net” karbonhidrat var, bu da  avokadoyu düşük karbonhidratlı sağlıklı beslenme dostu yapıyor.

2. Avokado Meyvesi Muzdan Fazla Potasyum İçerir

Potasyum minerali vücudun pH değerini dengede tutarak (elektrolit ve asit-baz dengesi) kas ve sinirlerin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlar ve yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) riskini azaltır.

Avokado, tipik olarak yüksek bir potasyum gıdası olan muzdan % 10’a kıyasla daha fazla potasyum içermektedir.

3. Avokado, Bol Lifli Yapıya Sahiptir

Liflerin en önemli faydaları, hem koruyucu olma hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler yüksek lif içeren diyetlere göre kanser açısından risk taşır. Aynı şekilde çağımızın en önemli amaçlarından (sorunlarından) biri olan fazla kiloları kaybetme çabalarına da faydası çok büyüktür. Lifler, avokado içinde nispeten büyük miktarlarda bulunan başka bir besindir.

4. Avokado Meyvesi Tüketen  İnsanlar Diğerlerine Oranla Daha Sağlıklı

 ABD’deki NHANES(Ulusal Sağlık Ve Beslenme İnceleme Anketi)  avokado yiyen kişilerin beslenme alışkanlıklarına ve sağlığına ilişkin gerçekleştirdiği araştırmasında 17.567 katılımcının verilerini analiz ettiler.

Bu araştırma sonucunda Avokado tüketicilerinin avokado yemeyen insanlara göre daha sağlıklı olduğu tespit edildi.

 5. Avokado, Göz Sağlığını Koruyan Güçlü Antioksidanlar İçeriyor

 Avokado yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.
6. Avokado, Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Yurt dışında gerçekleştirilen bir çalışmada, insanlar gruplara ayrıldı. Bir gruba avokado içeren bir yemek yeme, diğer gruba ise içeriğinde avokado olmayan benzer bir yemek yeme talimatları verildi.Ardından açlık ve doyma ile ilgili bir dizi soru soruldu.Avokado yiyen insanlar% 23 daha fazla memnun hissettiler ve önümüzdeki 5 saat içinde yemek yemeyi % 28’e düşürdüler.
Eğer uzun vadede bu geçerli olursa, diyetinize avokado dahil ederseniz, doğal olarak daha az kalori tüketebilir ve daha sağlıklı bir diyet yaparak daha kolay  zaman geçirebilirsiniz.Avokado içeriğinde lifin yüksek olması ve karbonhidratların  düşük olması, sağlıklı beslenmenin temel adımlarının vazgeçilmezlerindendir.Diyetlerinizde avokadoya yer açarak vücudunuzdaki  değişimin farkına siz de varabilirsiniz.

 

Kendinize iyi bakın:)

 Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın