Hayatın bitmek tükenmek bilmeyen karmaşasının içinde birçok olay ya da durum adeta üstümüze üstümüze gelir. İş hayatımızda meydana gelen krizler, ailemizde yaşadığımız sıkıntılar, finansal çöküntüler.

Tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde çok büyük bir çoğunluğun bilmese de yaşadığı bir psikolojik problem mevcuttur, “Anksiyete Bozukluğu.

Endişe ve kaygı duymak şüphesiz tüm insanların yaşadığı hatta yaşaması faydalı olan duygulardandır. İnsanlığın ilk tarihlerinden itibaren, endişe ve kaygı duyguları bireylerin yaşamlarını sürdürmeleri için oldukça yararlı olmuştur.

Her şeyin fazlası zarardır, kaygı ve endişenin de öyle. İşte tam bu noktada “Yaygın Anksiyete Bozukluğu” olarak tabir edilen, yüksek dozda kaygı ve endişe yaşayan birey gündeme geliyor.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu yaşayan birey, günlük yaşamında karşısına çıkan sorunlarda, aşırı tepkiler verir, kaygı ve endişe seviyesi en yüksek doza ulaşır. Şüphesiz ki bu durum bireyin günlük yaşamını temelden etkiler. Bu ataklarda, endişe o kadar yüksek bir seviyeye ulaşır ki o an yaşadığı olayla ilgili en kötü senaryoyu düşünür ve her şeyin avucundan kayıp gittiğini hisseder.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu genellikle, aile, sağlık, ekonomik durum ya da iş konularında hassas insanlarda görülür.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, tedavi edilebilen bir atak durumudur. Yaşam boyu devam etme ihtimali de vardır fakat bu oran Anksiyete Bozukluğu yaşayanlar arasında %5-6 oranını kapsar.

Anksiyete Bozukluğunun belirtileri ise şöyledir; atak yaşayan kişi herhangi bir neden olsun olmasın aniden yoğun bir endişeye kapılır, aslında o sırada farkındadır endişeye kapıldığının fakat engel olamaz, katiyen sakinleşemez.

Genellikle aşırı evhamlı ve telaşlı bireyler olarak bilinirler. Atak yaşanmadığı durumlarda da yorgunluk, dikkat bozukluğu baş ve kas ağrıları, nefes daralması, terleme ve belli olaylara tahammülsüzlük görülebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu yaşayan bireyler sürekli olarak bu belirtileri yaşamak durumunda değildir. Endişeyi tetikleyecek bir olay ya da durum baş gösterdiğinde, belirtiler ortaya çıkar.

Anksiyete bozukluğu sinsi bir rahatsızlıktır. Siz tam bitti, artık sakinim dediğinizde ortaya çıkması çok uzun sürmeyecektir.

Dediğimiz gibi Anksiyete Bozukluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Eğer endişe ve kaygı durumunuzda gözle görülen bir problem hissediyorsanız öncelikle bir psikiyatri uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.

 

Sağlıcakla Kalın…

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın